Jak wykonać renowację elewacji w starym domu?

Elewacje starszych domów jednorodzinnych wymagają kompleksowych prac. Jakie należy wykonać, by ściany były ciepłe, trwałe i estetyczne?

Czym ocieplić stary dom?

Problemem starszego budownictwa jest brak termoizolacji. Kiedyś ścian nie ocieplano, co dzisiaj przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie.Wobec tego renowacja elewacji w starym domu jednorodzinnym powinna bazować na termomodernizacji. Ocieplenie domu pozwoli na zredukowanie zużywanej przez budynek energii cieplnej, podniesie komfort i obniży koszty eksploatacji.Termomodernizacja starych domów najczęściej polega na wykonaniu ocieplenia styropianem. Do wyboru są materiały o różnych grubościach, co przekłada się na efekty termoizolacji.Ceny ocieplenia ścian zewnętrznych budynku zaczynają od około 150-200 złotych za m2 za materiały z robocizną.

Co na starą elewację?

Po ociepleniu ścian zewnętrznych przychodzi czas na ich wykończenie – elewacyjnie.pl. Sprawdź 3 pomysły na nowoczesne elewacje starych domów, które mogą nadać im ciekawy wygląd:

1. Tynki cienkowarstwowe Najczęściej elewacje po ociepleniu pokrywane są za pomocą tynków cienkowarstwowych. Do wyboru jest wiele typów i kolorów tynków lub można wybrać tynk biały i pomalować go na dowolną barwę.By elewacja uzyskała nowoczesny charakter, warto wykończyć ją w kolorze bieli albo jasnej szarości. Można zdecydować się też na wykonanie malowania kontrastowego z użyciem dwóch kolorów farb.

2. Kamienne okładzinyCiekawym sposobem, aby urozmaicić wygląd elewacji, jest zastosowanie kamienia.Kamienne okładziny będą dobrze wyglądały na poszczególnych elementach budynku, na przykład na parterze, przy tarasie albo w strefie wejściowej.

3. Drewno i materiały drewnopodobneBardzo popularne jest też wykańczanie elewacji za pomocą oblicówki drewnianej lub imitacji drewnianych desek, na przykład ze styropianu.Najczęściej z drewna tworzy się dekoracyjne pasy pionowe lub poziome na elewacji albo montuje się je na konkretnych częściach ścian jak w przypadku okładzin kamiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *