Jakie techniczne rozwiązanie zastosować do schodów półkowych?

Coraz częściej projektując pomieszczenia, staramy się, aby było w nich widać jak najwięcej przestrzeni, a sama aranżacja wydawała się niesamowicie lekka. Niestety tradycyjne schody są konstrukcją, która zabiera dużo światła i miejsca w pomieszczeniu. Rozwiązaniem, które pozwala zachować to, na czym nam zależy to schody półkowe. Ich konstrukcja ażurowa, jest niesamowicie nowoczesna, ale wpasuje się również w bardziej tradycyjne wnętrza. Wygląda bardzo lekko i nie dzieli pomieszczenia. Schody półkowe dobrze prezentują się nawet w otwartych strefach dziennych, ponieważ pomiędzy stopniami nie widać ich łączenia. Cała konstrukcja opiera się na mocowaniu ściennym.

Jakie techniczne rozwiązanie zastosować do schodów półkowych?

Wykonanie schodów półkowych najrozsądniej zaplanować już w momencie, kiedy projektujemy budowę domu. Pozwoli nam to zapewnić odpowiednie wzmocnienie ściany nośnej, na które zamontowane będą stopnie. Proces polega na umieszczeniu w ścianie specjalnie skonstruowanej belki stalowej lub żelbetowej. Pojedyncze stopnie montuje się z nią w sposób, który tworzy stabilną konstrukcję. Inną opcją jest również wykonanie schodów w postaci jednego elementu stalowego, którego stopnie są trwale zespawane z belką.

Jeśli jednak nie wiedzieliśmy o tym, że zdecydujemy się na schody półkowe podczas projektu domu, nic straconego. Istnieją rozwiązania, które nie wymagają od nas specjalnego przygotowania ściany jeszcze na etapie budowy domu. Stopnie z dospawanymi płytami czołowymi mogą zostać mocowane nie do belki, lecz do ściany.

Jeden ze sposobów montażu: stalowy stelaż z płytą czołową

Przykładem takiego rozwiązania jest technika, która umożliwia nam wstawienie schodów półkowych nawet w budynku, który jest już gotowy. Polega ona na montowaniu do ściany każdego ze stopni osobno. Do metalowej płyty czołowej spawa się dwa profile. Wytrzymałość gwarantuje metalowa rura, przechodząca przez płytę czołową, która wpuszczona zostaje w ścianę, a następnie jest utwardzana betonem. Co ważne, wszystkie elementy tworzy się bardzo dokładnie na etapie produkcji. Podczas montażu nie ma możliwości regulacji schodów.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.schody-orzesze.pl/