Kule, stożki i spirale, czyli rośliny formowane w ogrodzie
Natychmiast przyciągają uwagę swoim niecodziennym kształtem – topiary, czyli rośliny ozdobne poddawane formowaniu przez człowieka mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem ogrodu w każdym stylu.
Czym są topiary, czyli rośliny formowane?
Sztuka formowania roślin był już znana człowiekowi starożytnemu. W Rzymie rośliny ozdobne tego typu tworzone były przez specjalnego ogrodnika – topiariusa. Prawdziwy rozkwit formowania roślin przypada na okres od XVI do XVIII wieku, następnie technika była popularna w XIX wieku i teraz znów wraca do łask.
Efektowne rośliny formowane mogą przybierać proste, geometryczne kształty, na przykład kuli, sześcianu, stożka, spirali, ale również mogą przypominać swoją formą zwierzęta, ornamenty lub abstrakcyjne konstrukcje.
Do formowania najczęściej używane są gatunki roślin jak:
– bukszpan wieczniezielony
– bluszcz pospolity
– żywotnik – tuja
– ligustr pospolity
– cis pospolity
– sosny
– graby
– buki
– drzewa ozodbne
Jak wprowadzić rośliny formowane do ogrodu?
Aby stworzyć ogród marzeń pełen efektownych topiar, można pójść dwoma drogami – samodzielnie zasadzić i następnie formować rośliny lub też kupić je jako gotowe.
Pierwsza opcja z pewnością przypadnie do gustu ambitnym ogrodnikom, chociaż wymaga czasu i pieniędzy potrzebnych na zakup niezbędnego sprzętu do modelowania roślin. Efekt może być jednak bardzo satysfakcjonujący.
Obecnie w wielu szkółkach i marketach ogrodniczych można także kupić gotowe rośliny formowane w najróżniejszych kształtach do wyboru. To najszybszy oraz najprostszy sposób, by unikatowe topiary zagościły w ogrodzie.