Split payment – co to jest i dla kogo jest obowiązkowy?

Co oznacza split payment? Kiedy należy korzystać z takiej formy płatności? Co grozi za brak zastosowania splitu?

Czym jest split payment?

Mechanizm podzielonej płatności, w skrócie określany jako MPP, a także w języku angielskim jako split payment, stosowany jest w Polsce od lipca 2018 roku. Co to jest split payment?

Split payment polega na płatności za produkty lub usługi za pomocą specjalnego typu przelewu, który określany jest również jako komunikat przelewu. W jego przypadku dochodzi do podzielenia płatności na dwie kwoty:
– Kwotę netto – jest ona przekazywana na konto bankowe sprzedającego,
– Podatek VAT – jest on przekazywany na rachunek VAT sprzedającego.

Rachunek VAT jest dodatkowym kontem zakładanym automatycznie przez bank albo SKOK do każdego konta otwieranego dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie mechanizmu miało na celu zmniejszenie ryzyka niepłacenia podatku VAT oraz poprawę stabilności jego wpływów do budżetu.

Split payment – dobrowolny i obowiązkowy

Mechanizm podzielonej płatności może być używany wyłącznie przez tych przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT i płacą za swoje transakcje przelewami w złotym.

Zależnie od tego, czego dotyczy transakcja, zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie albo dobrowolne, albo obowiązkowe.

Mechanizmu nie można stosować w przypadku płatności gotówką lub kartą. Również nie mogą rozliczać się nim ci przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z podatku VAT.

Ponadto w przypadku, gdy zastosowanie split payment jest dobrowolne, a sprzedawca zastrzegł, że nie chce w takiej sytuacji otrzymywać takiego przelewu, wówczas nie można go wykorzystać.

Kogo dotyczy obowiązkowy split payment?

W określonych sytuacjach wykorzystanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe dla przedsiębiorcy. Dla kogo obowiązkowy split payment?

Obowiązek korzystania ze split payment dotyczy firm, które spełnią poniższe dwa warunki:
– Kupują albo sprzedają produkty albo usługi określane jako „wrażliwe” – znajdujące się w wykazie w załączniku 15 do Ustawy o podatku VAT,
– Kwota ich należności brutto na fakturze jest wyższa od 15 000 zł.

Zastosowanie split payment jest konieczne także wtedy, gdy chociażby jedna pozycja na fakturze dotyczy „wrażliwych” towarów i usług. Wtedy mechanizm podzielonej płatności można zastosować dla niej, natomiast dla pozostałych elementów nie trzeba stosować mechanizmu.

Split payment od kiedy obowiązkowy dla wszystkich? Pojawiają się pomysły wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności dla wszystkich firm, jednak na razie nie wiadomo, czy i kiedy zostaną one wdrożone.

Co grozi za brak stosowania split payment?

Sprzedawcy, którzy nie zastosują mechanizmu podzielonej płatności, muszą liczyć się z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym naliczonym przez urząd skarbowy. Mogą być też ukarani grzywną o wysokości nawet do 5,4 miliona złotych.

Kupujący również narażają się na naliczenie dodatkowego podatku i jeszcze wyższą grzywnę w kwocie do 21,6 miliona złotych. Zapłata faktury bez split payment skutkuje też brakiem zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodu.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że stosowanie mechanizmu daje szereg korzyści dla przedsiębiorcy, między innymi to brak odsetek karnych za zwłokę w płatności podatku VAT, przyspieszony termin zwrotu różnicy podatku, zabezpieczenie środków na rachunku VAT przed egzekucją, brak stosowania sankcji VAT.

Więcej informacji na temat split payment można uzyskać na rządowej stronie internetowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00227.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *