Umowa najmu mieszkania – na co uważać?

Na gruncie prawa polskiego zasady wynajmowania lokali mieszkalnych uregulowane są w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. O czym warto pamiętać, podpisując umowę najmu mieszkania?

Zapoznaj się z umową przed jej podpisaniem

Zanim złożysz swój podpis na jakiejkolwiek umowie, niezależnie od tego, czy jest to umowa najmu mieszkania, umowa z podwykonawcą, czy umowa pożyczki, pamiętaj o jej dokładnym przeczytaniu.

W przypadku najmu mieszkania można spotkać się z trzema głównymi typami umów, z których każda wiąże się z nieco innymi prawami i obowiązkami dla najemcy.

Rodzaje umowy najmu mieszkania:
– „Zwykła” umowa najmu,
– Umowa najmu okazjonalnego,
– Umowa najmu instytucjonalnego.

Na jakie zapisy w umowie najmu należy zwrócić uwagę?

Dla najemcy najkorzystniejsza będzie „zwykła” umowa, która daje mu pełnię praw wynikających z przepisów. W przypadku umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego najemca zobowiązuje się m.in. do dobrowolnego opuszczenia lokalu, co lepiej zabezpiecza jego właściciela.

Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wzór umowy najmu nie zawiera niedozwolonych albo niekorzystnych zapisów, na przykład dotyczących:
– czasu wypowiedzenia umowy najmu,
– zasad podnoszenia czynszu,
– warunków utrzymania mieszkania,
– napraw wyposażenia,
– spisania protokołu stanu lokalu.

W razie wątpliwości skorzystaj z porady prawnej

Gdy nie wiesz, czy umowa jest dla Ciebie korzystna, skonsultuj się z prawnikiem. Najprościej skorzystać z jego usług na odległość jako porady prawne przez telefon lub internet.

Radca prawny lub adwokat zapoznają się z umową i wskażą, czy znajdujące się w niej zapisy są bezpieczne.

Źródło: https://porady.prawne.online/opracowania/umowy/najem/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *