Upadłość firmy a restrukturyzacja – poznaj główne różnice

Terminy upadłości firmy oraz restrukturyzacji firmy pojawiają się wtedy, gdy jest ona w gorszej sytuacji i zagrożona jest widmem bankructwa. Czym dokładnie jest upadłość, a czym restrukturyzacja? Sprawdź najważniejsze podobieństwa i różnice.

Czym jest upadłość firmy?

Upadłość firmy to postępowanie prowadzone wtedy, gdy firma staje się niewypłacalna. Jej celem jest wtedy wyprzedaż mienia dłużnika, aby zaspokoić wierzycieli i jednocześnie uniknąć odpowiedzialności przez członków zarządu. W jej toku może dojść także do układu z wierzycielami, co pozwala na uniknięcie likwidacji.

Gdy ogłoszono bankructwo, wtedy pojawia się kolejna kwestia – upadłość firmy i co dalej? Po zakończeniu postępowania dochodzi do zakończenia działalności firmy, jednak nie oznacza to, że przedsiębiorca nie może rozpocząć nowego biznesu bogatszy o swoje doświadczenia. Gdy jednak przyczynił się on do upadku firmy, sąd może orzec wobec niego zakaz prowadzenia działalności.

Czym jest restrukturyzacja firmy?

Zatem, co to jest restrukturyzacja firmy? W tym przypadku mamy do czynienia z działaniami zmierzającymi do poprawy funkcjonowania firmy, która jest zagrożona niewypłacalnością albo niewypłacalna.

Prawidłowo wykonana restrukturyzacja pozwala firmie na wyjście na prostą, a tym samym uniknięcie upadłości.

Podobieństwa między upadłością a restrukturyzacją

Pomiędzy postępowaniem upadłościowym a restrukturyzacją firmy dochodzi do podobieństw głównie na płaszczyźnie ich ogłaszania.

Każdy z powyższych trybów wymaga złożenia wniosku, który następnie rozpatrywany jest przez wydział sądu rejonowego do spraw upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych.

Należy pamiętać o tym, że wniosek w przypadku chęci ogłoszenia upadłości trzeba złożyć do 30 dni od stwierdzenia niewypłacalności firmy.