Wybór najlepszej szafy sterowniczej

Szafa sterownicza daje możliwość uporządkowania aparatury oraz rozmaitych urządzeń elektrycznych, elektronicznych, elektromechanicznych i innych bez względu na ich parametry. Te ostatnie mogą jednak wpływać na przykład na wygląd szafy sterowniczej czy jej rozmiar. Jak wybrać odpowiednią szafę sterowniczą dla konkretnego osprzętu?

Rodzaje szaf sterowniczych

Wśród rodzajów tego oprzyrządowania, wskazać można kilka mniejszych podziałów:

  1. ze względu na wielkość – tutaj można po prostu wskazać mniejsze lub większe ich rodzaje,
  2. ze względu na materiał, z którego ją wykonano – wśród szaf można wymienić te stworzone na bazie metali oraz tworzyw sztucznych;
  3. ze względu na sposób mocowania – podział ten pozwala na wymienienie szaf wolnostojących oraz montowanych na hakach do ściany.

To tylko najbardziej podstawowe podziały – istnieją również inne rodzaje szaf. Wśród najpopularniejszych można wskazać wolnostojące szafy modułowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wprowadzania zmian, a także ulokowania jej w dowolnie wybranym przez użytkowników miejscu.

Podstawowe zadania szafy

Pierwszym, prawdopodobnie najszybciej przychodzącym do głowy celem tego sprzętu jest wprowadzenie porządku do pomieszczenia. Dzięki szafie, całość wygląda o wiele czyściej i nie leży bez ładu i składu na przykład na podłodze.

Kolejnym celem, jaki spełniają szafy tego rodzaju jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w tym samym pomieszczeniu. Dzięki zewnętrznej obudowie, wszyscy którzy znajdują się w bezpośredniej bliskości szafy nie są narażeni między innymi na porażenie prądem.

Szafa chroni również jej zawartość – zarówno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak i dostawaniem się kurzu do instalacji czy jej zawilgoceniem. Wszystkie te czynniki mogłyby doprowadzić do awarii i uszkodzeń w obrębie instalacji, co sprawiłoby, że system byłby znacznie mniej wydolny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy?

Kwestią nadrzędną nad wszystkimi innymi jest zgodność danego produktu z przepisami prawnymi związanymi z określoną branżą, w której ma ona znaleźć zastosowanie. Wszelkie wymagania stawiane przez prawo są wyszczególnione w odpowiednich regulacjach prawnych i właśnie tam należy ich poszukiwać.

Drugą kwestią, która ma niebagatelne znaczenie, jest jakość wykonania oraz samych zastosowanych materiałów. Wyłącznie dobre jakościowo elementy zapewnią zgraną całość, dzięki której możliwe będzie użytkowanie szafy bez ryzyka wystąpienia uszkodzeń czy awarii. Aby określić jakość wykonania szafy, warto zapoznać się z jej specyfikacją, a także dotknąć produktu, sprawdzić jak zamykają się drzwiczki, czy nie chyboczą się na boki podczas ruchu itd.

Należy również odpowiednio dopasować szafę pod względem rozmiaru i kształtu: w ten sposób możliwe będzie wkomponowanie jej w resztę pomieszczenia tak, by nie zajmowała zbędnie przestrzeni oraz aby nie stała w centralnym punkcie pomieszczenia, a raczej na uboczu – gdzie nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla przebywających w pomieszczeniu osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *