Wysokie trójglicerydy – jak je obniżyć?
U wielu osób diagnozuje się podwyższony poziom trójglicerydów. W jaki sposób można je zredukować, by zadbać o zdrowie?
Trójglicerydy – rola w organizmie
Obecne są w organizmie każdego człowieka i spełniają w nim wiele ważnych funkcji, ale w nadmiarze są szkodliwe. Trójglicerydy co to?
Trójglicerydy, nazywane triglicerydami, a także w skrócie TG, są lipidami, które stanowią materiał energetyczny i odpowiedzialne są za magazynowanie energii.
Organizm może wytwarzać trójglicerydy samodzielnie w wątrobie z węglowodanów. Również lipidy te dostarczane są do niego wraz z dietą. Występują głównie w tłuszczach.
Zwykle nie są widoczne żadne objawy wysokich trójglicerydów, chociaż o ich podwyższonym poziomie mogą świadczyć szybsze męczenie się czy nadciśnienie.
Jak obniżyć wysokie trójglicerydy?09
Podwyższone trójglicerydy są niebezpieczne dla serca i naczyń krwionośnych, ponieważ sprzyjają miażdżycy, zawałom i udarom. Warto więc wiedzieć, jak obniżyć trójglicerydy, by zadbać o swoje zdrowie na długi czas!
1. Zdrowa dieta
W przypadku zbyt wysokich trójglicerydów największe znaczenie ma zbilansowana dieta, która pozwoli na ich zredukowanie.
Należy przede wszystkim zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych, a także unikać potraw smażonych i fast-foodów. Zaleca się dietę bogatą w warzywa, owoce, ziarna, zdrowe tłuszcze roślinne, nasiona, orzechy, nabiał, chude mięsa, ryby.
2. Rezygnacja z używek
Powinno się zrezygnować albo znacznie ograniczyć spożycie alkoholu. Osoby palące papierosy także powinny rzucić nałóg.
3. Regularny ruch
Należy systematycznie się ruszać, na przykład spacerować, jeździć na rowerze, ćwiczyć, pływać.
4. Suplementy diety
Można również sięgnąć po suplementy zawierające w składzie substancje wspierające układ krążeniowy, na przykład jak witaminy z grupy B, chrom, karczoch, zielona herbata, kwasy omega-3.