Co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych?

Rolety okienne to obecnie często stosowane rozwiązanie, by zapewnić sobie odrobinę intymności w domu. Chronią również przed słońcem i pozwalają przyciemnić pomieszczenie w ciągu dnia. Czym kierować się podczas wyboru odpowiednich rolet?

Jakie kryteria doboru?

Najważniejsza kwestia to przeznaczenie rolety. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy po jej zamontowaniu. Kierowanie się tylko efektem wizualnym może okazać się nietrafione. Wybór odpowiedniej kolorystyki to również ważna kwestia. Kolory ciemne przepuszczają bowiem o 30 procent mniej promieni słonecznych, stąd należy to wziąć pd uwagę, jeśli wybieramy roletę do kuchni. Światło w pomieszczeniach jest niezwykle istotne i zapewnia komfort mieszkańcom. Jeśli zależy nam nie tylko na funkcjonalności, ale i na niebanalnym wyglądzie, warto poszukać ciekawych wzorów i kolorystyki.Co proponują producenci?W marketach i sklepach internetowych oferta jest niezwykle bogata. Można przebierać nie tylko w kolorystyce, ale i w ciekawych aranżacjach.

Oto najpopularniejsze typy rolet:

1. Rolety klasyczne

To rolety powszechne i ogólnodostępne. Są tanie i proste w montażu. Zazwyczaj zwisają bezpośrednio ze ściany lub z sufitu lub przymocowane są do ramy okiennej.

2. Rolety rzymskie

Przypominają kotarę w teatrze. Taka roleta nie zwija się rulon, a marszczy się tworząc ciekawy wzór. Wykonane są z materiału, który doskonale zastępuje klasyczne zasłony. To rozwiązanie niezwykle gustowne i oryginalne.

3. Rolety dzień – noc

To klasyczna roleta okienna, jednak o ciekawym rozwiązaniu. Paski materiału na zmianę przeplatają się z paskami siateczki, która przepuszcza większą ilość światła. Stąd w zależności od potrzeb, można dostosować światło dzienne do preferencji mieszkańców. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

4. Rolety plisowane

Tutaj najważniejszą funkcję spełnia sposób montażu. Za niewielkie rozmiary rolety i sprawnie działający mechanizm odpowiadają prowadnice. Dzięki temu roleta może być z powodzeniem zamontowana w oknach dachowych.

A może plisy okienne?

Plisy okienne są obecnie coraz chętniej wybierane. Swoim wyglądem przypominają dawne żaluzje. Jednak z żaluzjami łączy je tylko sposób składania – charakterystyczna harmonijka. Plisy okienne mają wiele zalet:- mogą być montowane w oknach dachowych, dzięki odpowiednim prowadnicom;- plisy okienne poruszają się w obu kierunkach;- nadają się do zasłaniania okien o różnych kształtach;Jak dbać o rolety?Sposób czyszczenia rolet uzależniony jest głównie od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Część z nich, jak np.rzymskie z powodzeniem można prać w pralce.Rolety najbezpieczniej czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Czasem wystarczy systematycznie usuwać kurz, by wyglądała estetycznie. Można w tym celu wykorzystać również odkurzacz, nastawiony na minimum siły ssącej.W przypadku zaplamienia materiału, konieczne jest użycie gąbki i detergentu. Może to być mydło lub płyn do mycia naczyń. Należy unikać środków drażniących, gdyż może to spowodować nieestetyczne odbarwienia koloru.

Artykuł powstał we współpracy z https://rolmajster.pl/sklep/plisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *