Czy pompa ciepła wymaga systematycznych zabiegów konserwacyjnych?

Pompa ciepła to dość kosztowna inwestycja, stąd każdy posiadacz takiej jednostki zewnętrznej w domu powinien być szczególnie przeczulony na odpowiednie zabiegi mające na celu wydłużenie żywotności urządzenia i prawidłowe działanie. Systematyczne przeglądy i czyszczenie to podstawowe czynności, które wpływają na efektywne funkcjonowanie pompy w domu.

Systematyczne czyszczenie

Jednostka, która wystawiona jest na działanie warunków atmosferycznych ulega niestety zanieczyszczeniu. W środku gromadzą się liście, śnieg, trawa i wszystko to, co niesie ze sobą wiatr i powietrze. Wszystkie te zanieczyszczenia powodują spadek efektywności pracy urządzenia. Zwiększa się również ryzyko awarii, co z kolei generuje duże koszty naprawy. Dlatego należy systematycznie usuwać niepożądane zanieczyszczenia, które mogą też zapychać wentylator. Częstotliwość czynności to kwestia indywidualna. Zależy to bowiem od pory roku oraz od warunków pogodowych.

Czyszczenie parownika

Parownik to serce pompy ciepła. Musi działać odpowiednio, by pompa spełniała swoją funkcję. Producenci zalecają, by raz w roku przeprowadzać gruntowne czyszczenie, najlepiej tuż przed sezonem grzewczym, kiedy pompa ciepła będzie działała w systemie ciągłym. Tę czynność najlepiej zlecić odpowiedniemu serwisantowi, choć podstawowe czynności można wykonać samemu.

Podstawowe czyszczenie

Aby oczyścić pompę z zanieczyszczeń należy ją odłączyć od prądu. Trzeba dokładnie oczyścić wlot powietrza i wentylator. To tam najczęściej gromadzą się liście i wszelkie nieczystości, które niesie powietrze. To właśnie nagromadzenie kurzu i pyłu ma ogromny wpływ na zużycie energii elektrycznej, gdyż ograniczają przepływ powietrza.
Parownik pokryty kurzem i nieczystościami nie przejmuje ciepła w sposób efektywny. Dlatego systematyczne czyszczenie jest niezwykle istotne.

Odpowiednie środki

W celu oczyszczenia parownika można zakupić dostępne preparaty czyszcząco – myjące, którymi spryskuje się parownik. To preparat w formie piany, który doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia bez konieczności stosowania środków dezynfekujących.

Pompa ciepła to urządzenie praktyczne, jednak aby działała odpowiednio, należy zadbać o należyty stan techniczny urządzenia. Stąd systematyczne czyszczenie jednostki jest bardzo istotne.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://grupaeneco.pl/gruntowe-pompy-ciepla/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *