Odpowiednie przygotowanie na górską wyprawę rowerową

Jazda po bezdrożach wymaga odpowiedniego przygotowania, które zapewni wysoki komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Co – oczywiście oprócz roweru i dobrego nastroju – należy przygotować?

Odpowiednia odzież rowerowa

Mianem odzieży rowerowej można określić strój do jazdy na rowerze. Zazwyczaj jest to jednoczęściowy kombinezon – na zimniejsze dni z długim rękawem i na letnie upały – z krótkim. Szeroki wybór różnych modeli sprawia, że dopasowanie dobrej odzieży nie powinno być problematyczne. Należy jedynie pamiętać, aby wybrać dopasowany rozmiar, gdyż za duży strój będzie problematyczny podczas jazdy, a za mały – spowoduje duży dyskomfort. Jakość wykonania i rozmiar dostosowany do jadącego dadzą gwarancję, że strój będzie niemalże niewyczuwalny na skórze podczas jazdy. Drugą kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest bielizna termoaktywna. Bywa mylona z termiczną, jednak to dwa różne rodzaje odzieży. Mianem bielizny termoaktywnej określa się warstwę spodnią ubrania, która pozwala na zachowanie maksymalnego komfortu i suchości skóry. Specjalnie zbudowana, pozwala na przesuwanie wilgoci pochodzącej od potu do wierzchnich części odzieży. Zapewnia świetną izolację od nieprzyjemnej wilgoci, a tym samym chroni skórę przed odparzeniami i podrażnieniami. To niezwykle istotne, szczególnie podczas dłuższych wypraw rowerowych.

Opony rowerowe MTB

Rower do jazdy po nierównych trasach powinien zostać wyposażony w wysokiej jakości opony. To nie tylko kwestia estetycznego wyglądu i wygody jazdy, ale również – a może przede wszystkim – bezpieczeństwa. Tylko opony przeznaczone do przemieszczania się po nierównym terenie mogą zagwarantować, że nie dojdzie do wypadku w związku z niewystarczająco wzmocnionymi oponami rowerowymi. Dobierając je, należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze – znaczenie ma nawierzchnia, po której planujemy się przemieszczać. Jeśli jesteśmy w stanie określić, czy teren będzie w głównej mierze błotnisty, czy może pokryty wystającymi korzeniami – postarajmy się dobrać odpowiednie opony. Dobrze jest mieć na uwadze również fakt, że opony mają różne twardości, a przednie koło zużywa się znacznie wolniej niż tylne, dlatego też powinny mieć różny poziom twardości. Wreszcie – nie bez znaczenia jest rozmiar samej opony. Zbyt mała sprawi, że namęczymy się podczas jazdy kręcąc bardzo mocno, za duża – spowoduje, że wsiadanie i zsiadanie z roweru będzie mocno problematyczne.

1 thought on “Odpowiednie przygotowanie na górską wyprawę rowerową

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *