Gdy Twoje dziecko ma cukrzycę…

Cukrzyca stała się jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla współczesnego człowieka, a liczba zdiagnozowanych przypadków tej choroby wzrasta z każdym rokiem. Jakie są objawy tej choroby? Jak żyć z tym problemem? Oto kilka najważniejszych porad dla tych rodziców, których pociechy muszą zmierzyć się z tym schorzeniem.

Wczesna diagnoza – podstawą skutecznego leczenia

Im wcześniej cukrzyca zostanie rozpoznana, tym lepiej. Warto zatem obserwować swą pociechę i wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem. Im wcześniej postawi on diagnozę, tym wcześniej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie oraz ograniczyć szkody, jakie choroba może wyrządzić dziecku. Jakich sygnałów nie można zatem lekceważyć? Uczucie pragnienia to jeden z najbardziej typowych objawów tego choroby, która najczęściej wykrywana jest podczas specjalnego badania moczu.

Życie z cukrzycą

Diagnoza postawiona w porę sprawia, że można podjąć w odpowiednim momencie walkę o zdrowie dziecka. Nie brak dziś leków, które ułatwiają leczenie cukrzycy, a coraz większa ilość urządzeń do pomiaru stężenia cukru we krwi sprawia, że nawet mały pacjent może samodzielnie kontrolować stan swego zdrowia. Walka z cukrzyca polega jednak nie tylko na mierzeniu poziomu cukry, wykonywaniu systematycznych badań oraz na stosowaniu się do zaleceń lekarza. Ważne jest tez to, aby każdy chory na cukrzyce nauczył się z tą chorobą żyć. Kontrola tego, co znajduje się na talerzu oraz troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała to bardzo ważne kwestie dla każdego pacjenta z cukrzycą. Uważać trzeba na cukier oraz kontrolować ilość tłuszczu pojawiającego się w diecie. Przestrzeganie diety jest szczególnie trudne dla dzieci, które często – namawiane przez kolegów – łamią zasady swej diety i sięgają po słodycze. Warto zatem w porę zapisać dziecko na specjalne zajęcia, które pozwolą mu zdobywać wiedzę na temat swej choroby i które nauczą go życia w taki sposób, by minimalizować jej skutki.
Pomocne mogą być te rozwiązania, które oferuje chorym i ich rodzinom Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Warto też pomyśleć o wsparciu tych fundacji, które zajmują się niesieniem pomocy dla dzieci z cukrzycą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *