Jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku? 5 skutecznych metod

Osadzony na granitowym nagrobku wosk ze zniczy nie tylko nie wygląda estetycznie, ale także może naruszać strukturę kamienia, pozostawiając na nim nieestetyczne plamy. Podpowiadamy, jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku szybko i skutecznie!

Jak usunąć wosk z nagrobka?

Czyszczenie granitu nie jest skomplikowane. To kamień cechujący się bardzo wysokim poziomem odporności na czynniki zewnętrzne, dlatego może posłużyć na wiele lat i stale wyglądać estetycznie.

Gdy wosk ze zniczy rozlał się, wtedy należy go usunąć, by nie szpecił on nagrobka. Jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku?

1. Gorąca woda – należy zabrać ze sobą gorącą wodę w termosie, a potem polać nią kamień, by rozpuścić wosk. Następnie można zebrać go papierowymi ręcznikami.
2. Drewniana lub plastikowa szpatułka – aby łatwiej zeskrobać wosk, można posiłkować się szpatułką wykonaną z drewna lub plastiku. Nie zaleca się stosowania noży, które mogą zarysować powierzchnię kamienia.
3. Rozpuszczalniki – plamy z wosku można też usunąć za pomocą rozpuszczalników jak chlorek metylenu.
4. Dedykowane środki – w sprzedaży można znaleźć specjalne płyny do usuwania wosków, tak zwane zmywacze wosku.
5. Ocet – domowym sposobem na plamy z wosku jest też zastosowanie octu.

Jak zabezpieczyć nagrobek przed woskiem?

Najlepiej zabezpieczyć pomniki mława przed plamami z wosku. W tym celu można zastosować specjalne podstawki na płytę nagrobną, na przykład wykonane ze szkła, z metalu albo z tworzywa sztucznego.

W sprzedaży można znaleźć także estetyczne podstawki na znicz z grawerowaniem, zdjęciem zmarłego, które wykonywane są na zamówienie.

1 thought on “Jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku? 5 skutecznych metod

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *