Jak wygląda prowadzenie firmy na terenie Norwegii.

Ogromna liczba ludzi w Norwegii zakłada własne firmy. Dzieje się tak, ponieważ założenie firmy tutaj nie jest takie skomplikowane. Zakładając przedsiębiorstwo w Norwegii, wiele spraw można załatwić za pomocą internetu. Bardzo podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o założenie firmy przez internet, procedura trwa nie powinna trwać dłużej niż 4 dni.

Firma w Norwegii

Jeśli chcesz rozpocząć biznes w Norwegii, musisz znać przepisy. Niestety tu bardzo szybko się one zmieniają więc musisz śledzić je na bieżąco. Prawo norweskie nie zmusza przedsiębiorcę, aby korzystał z usług zewnętrznego księgowego. Natomiast gdy potencjalny przedsiębiorca niezbyt pewnie czuje się w kwestiach finansowych może zatrudnić do pomocy kogoś od księgowości.

Podatki w Norwegii

Podatek dochodowy na terenie Norwegii to 22%, a właściciel przedsiębiorstwa także powinien odprowadzać odpowiednie składki na ubezpieczenie społeczne, które wynosi 11,4%. Norweskie przepisy mówią, że właściciel przedsiębiorstwa musi z góry zadeklarować, jakich dochodów się spodziewa, na podstawie którego skarbówka zdoła obliczyć kwotę zaliczki przeznaczoną na podatek dochodowy. Przedsiębiorca taką zaliczkę płaci w czterech ratach. Jeśli dochód Twojej firmy przekroczył 50 000 koron w ciągu roku, firma zobowiązana jest by zgłosić się do rejestru VAT. Kwota podatku VAT obliczana jest według czterech stawek, które wynoszą 25%, 15%, 12%. Stosowną deklarację VAT można składać za pośrednictwem internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *