Jak zmieścić duży dom na małej działce?

Chcesz wybudować wygodny dom dla całej rodziny, lecz dysponujesz niewielką działką? W takim przypadku nie musisz rezygnować ze swoich planów. Kluczem jest wybranie właściwego projektu domu. O czym warto wtedy pamiętać?

Projekt domu na małą działkę – co wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różnorodne projekty domów na małe i na duże działki. Można też zdecydować się na zamówienie projektu domu w biurze architektonicznym.

Dobry projekt domu na małą działkę powinien być przede wszystkim dopasowany do jej wymiarów oraz do MPZP – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wydanych WZ – warunków zabudowy.

Jednocześnie trzeba uwzględnić własne wymagania, w tym metraż budynku. Gdy w domu ma zamieszkać kilkuosobowa rodzina, wtedy powinien mieć on metraż co najmniej 120 m2. Jak zmieścić go na małej działce?

Mała działka – dom z poddaszem czy piętrowy?

Aby zmieścić większy dom na małej działce, należy wybrać budynek z poddaszem użytkowym albo piętrowy.

Dom z poddaszem sprawdzi się najlepiej dla rodziny 2+1, natomiast ten piętrowy da więcej komfortu dla rodziny 2+2 i większej zależnie od potrzeb.

Duże znaczenie ma także rozkład budynku, dlatego należy również wziąć go pod uwagę, by korzystanie z domu przez całą rodzinę było komfortowe.

Gotowy czy indywidualny – jaki projekt na małą działkę?

Gotowe projekty uarchitekta.pl są bardzo popularne. Można sprawdzić je od razu online – prezentują one od razu elementy jak rzut, wizualizacja, a nawet kosztorys pomocny w wyborze budynku pod kątem kosztów jego realizacji. Ceny rozpoczynają się od około 2-2,5 tysiąca zł.

Gdy wśród gotowych domów nie można znaleźć tego najlepszego na małą działkę, alternatywą jest zamówienie go u architekta. Ile kosztuje tego typu plan? Ceny zaczynają się od około 80 zł za m2 nieruchomości. Nie ma wtedy także potrzeby adaptacji projektu budynku do działki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *