Podatki w Belgii – system podatkowy i rodzaje podatków

Pracujesz u belgijskiego pracodawcy? A może masz własną firmę w Belgii? Sprawdź informacje o systemie podatkowym w tym kraju!

System podatkowy w Belgii

Każdy kraj ma swój własny system podatkowy. Dotyczy to także państw należących do Unii Europejskiej. Chociaż członkowie wspólnoty mogą łatwo poruszać się w jej granicach, pracować i zakładać firmy, to jednak muszą pamiętać wtedy o różnych systemach podatkowych.

Gdy chodzi o podatki w Belgii, płacone są one w różnorodnym zakresie. Można podzielić je na dwie kategorie, czyli na podatki bezpośrednie oraz podatki pośrednie, które płacone są przez osoby fizyczne oraz spółki i inne osoby prawne.

Jakie podatki płaci się w Belgii?

Do podatków bezpośrednich płaconych w Belgii zaliczane są między innymi:
– Podatek dochodowy – ma progresywny charakter,
– Podatek od dywidend,
– Podatek preferencyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw,
– Podatek od nieruchomości,
– Podatek gruntowy – katastralny.

Podatki pośrednie w Belgii to przede wszystkim:
– Podatek VAT,
– Akcyza,
– Podatek od darowizny,
– Podatek od spadku,
– Podatek tonażowy,
– Podatek przy zakupie pojazdów.

Należy także co roku prowadzić rozliczenie roczne firmy oraz rozliczenie roczne osób nieprowadzących działalności z belgijskim Urzędem Skarbowym.

Jak łatwiej regulować podatki w Belgii?

Belgijski system podatkowy nie jest skomplikowany, niemniej jednak wymaga on rozeznania oraz dobrej znajomości języka belgijskiego – flamandzkiego.

W prowadzeniu rozliczeń podatkowych oraz spraw formalnych w firmie kompleksową pomoc oferują biura rachunkowe. Mogą one poprowadzić firmową księgowość Belgia, kadry i płace, przygotowywać deklaracje podatkowe i rozliczać swoich klientów z belgijskim fiskusem.

Obecnie dostępne są również biura prowadzące obsługę polskojęzyczną – są one w stanie zapewnić pełną pomoc Polakom mieszkającym w Belgii oraz osobom, które pracowały w Belgii tymczasowo i już przebywają w Polsce.

1 thought on “Podatki w Belgii – system podatkowy i rodzaje podatków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *