Terapia uciskowa kończyn dolnych – na czym polega?

W przypadku pojawienia się dolegliwości żylnych kończyn dolnych często zaleca się prowadzenie terapii uciskowej. Zobacz, kiedy jest ona konieczna i na czym dokładnie polega! Pomoże ci artykuł napisany we współpracy z https://dlakompresji.pl/.

Na czym polega terapia uciskowa?

Co to jest kompresjoterapia? Terapia uciskowa, również określana mianem kompresyjnej albo kompresjoterapii, polega na wywieraniu nacisku. Na jego skutek dochodzi do efektywniejszej pracy naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.

Regularnie prowadzona kompresjoterapia kończyn dolnych umożliwia uzyskanie bardzo dobrych rezultatów, co powoduje, że dzisiaj jest ona prowadzona w wielu dolegliwościach, a także po to, aby im zapobiegać.

Jak prowadzi się terapię kompresyjną nóg?

Do realizacji terapii kompresyjnej wykorzystuje się różne rodzaje wyrobów o działaniu uciskowym. Ich typ i stopień ucisku są dobierane zależnie od dolegliwości.

Wykorzystuje się rajstopy i pończochy uciskowe, ale również stosowane są podkolanówki, skarpetki oraz legginsy uciskowe.

Kiedy zaleca się kompresjoterapię kończyn dolnych?

Najczęściej kompresjoterapia kończyn dolnych realizowana jest w poniższych przypadkach:

Przewlekła niewydolność żylna
Towarzyszą jej dolegliwości jak obrzęki i opuchlizna, uczucie przemęczenia oraz ciężkości nóg, widoczne zmiany jak pajączki, a także żylaki.

Owrzodzenia żylne
Prawidłowo prowadzona kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, zmniejszając dolegliwości i zapobiegając ich powiększaniu się.

Zabiegi na kończynach dolnych
Zaleca się jej stosowanie po zabiegach jak skleroterapia czy laseroterapia żylaków oraz po innych zabiegach na kończynach dolnych.

Obrzęki limfatyczne
Terapia uciskowa pomaga w przypadku obrzęków limfatycznych, do których może dojść na skutek różnych chorób, zabiegów.

Profilaktyka
Stosowanie terapii uciskowej zalecane jest też osobom pracującym długotrwale w pozycji siedzącej albo stojącej, podróżującym przez długi czas, kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *