Leczenie żylaków domowymi metodami – jakie sposoby warto zastosować?

Odpowiednio dobrane metody domowe leczenia żylaków pozwalają na złagodzenie towarzyszących im objawów i zahamowanie postępu tej dolegliwości. Jakie domowe metody leczenia żylaków pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów?

Preparaty na żylaki do domowego użytku

Za pomocą odpowiednio dobranych preparatów na żylaki można zadbać o kończyny dolne. W aptekach można znaleźć pełną gamę środków, między innymi w formie kapsułek, kremów, żeli, które pomagają w redukowaniu obrzęków, uczucia ciężkich nóg i wspierają przepływ krwi w kończynach.

Co na żylaki nóg warto zastosować? Najlepsze efekty można uzyskać za pomocą preparatów zawierających związki aktywne jak diosmina, hesperydyna, dobezylan wapnia, rutozyd, ekstrakt z kasztanowca. Środki nakładane na nogi mogą również zawierać w składzie związki chłodzące, które pozwalają na uzyskanie szybkiej ulgi w przypadku ciężkości nóg.

Dla uzyskania najlepszych efektów środki należy stosować regularnie, ponieważ tylko wtedy pozwalają one na wsparcie pracy żył w kończynach dolnych.

Kompresjoterapia – wyroby uciskowe

Bardzo dobrym sposobem na zredukowanie dolegliwości kończyn dolnych jest również stosowanie wyrobów uciskowych, inaczej kompresyjnych. Zaliczają się do nich pończochy, podkolanówki oraz rajstopy przeciwżylakowe, które zbudowane są tak, by wywierać stopniowany nacisk na kończyny dolne.

Kompresjoterapia pozwala na łagodzenie dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej towarzyszącej żylakom, a także zmniejsza ryzyko pojawiania się nowych zmian żylnych.

Należy pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się żylaków wyroby kompresyjne powinny być dobrane przez lekarza. Zwykle stosuje się wtedy wyroby o I klasie kompresji albo II klasie kompresji. Przy łagodniejszych dolegliwościach można stosować profilaktyczne wyroby uciskowe, które mają niższy nacisk.

Wyroby uciskowe tego typu powinny być noszone przez cały dzień – zakładane rano i ściągane wieczorem.

Należy pamiętać o tym, że przy zakupie wyrobów uciskowych duże znaczenie ma również dobranie ich pod kątem rozmiaru. Pod uwagę bierze się wtedy obwody i długość nóg. Pobrane wymiary należy porównać z informacjami w tabeli producenta.

Zdrowy tryb życia i zmiana nawyków

Gdy zastanawiasz się, jak leczyć żylaki skutecznie, pamiętaj też o tym, jak duże znaczenie ma zdrowy tryb życia oraz odpowiednie nawyki.

Należy unikać długotrwałego siedzenia i stania. Zaleca się wtedy regularne robienie przerw w pracy, na przykład przespacerowanie się, wykonanie kilku ćwiczeń.

Również najlepiej wypoczywać w pozycji pozwalającej na uniesienie nóg, przy czym podparcie powinny mieć wtedy całe łydki.

W utrzymaniu zdrowia kończyn dolnych pomagają też zdrowa dieta, zrzucenie nadmiaru kilogramów oraz regularna aktywność fizyczna.

Należy natomiast unikać gorących kąpieli, sauny, opalania się, czyli nadmiernego przegrzewania ciała. Artykuł napisany został we współpracy z https://www.gabriella.pl/przeciwzylakowe/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *